Historia

• Kościół został zbudowany z kamienia polnego i cegły przez Joachima von Wedel. Data ukończenia jego budowy to połowa lipca 1606 roku. Ten salowy, zbudowany na planie prostokąta wczesnorenesansowy kościół, po 1945 roku popadł w ruinę.
  • Odbudowę kościoła w Morzycy rozpoczęto w 1997 roku. W marcu 1999 roku pierwszy Metropolita Szczecińsko-Kamieński Ks. Abp Marian Przykucki, podpisał Dekret o nadaniu kościołowi w Morzycy patrona bł. Josemarii Escrivy, założyciela Opus Dei. Konsekracji odbudowanego kościoła dokonał w obecności licznych wiernych z Polski i zagranicy Ks. Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński Zygmunt Kamiński 19 czerwca 1999 roku.
  • Kościół w Morzycy jest pierwszym konsekrowanym kościołem na świecie, któremu patronuje dziś już święty Josemaria Escriva.
    Dzieło odbudowy mogło zostać, tak szybko zrealizowane dzięki uzyskanym dotacjom: z Fundacji Polsko-Niemieckiej, Funduszu Kościelnego MSWiA, Gminy Dolice oraz ofiar złożonych przez mieszkańców Morzycy, parafii i innych darczyńców. W 2009 roku pomalowano elewację zewnętrzną i wewnętrzną kościoła.
  • W 2011 roku w oknach kościoła zostały zamontowane witraże, które przedstawiają symbole 7 Sakramentów Świętych.
  • 24 marca 2013 roku Ojciec Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz podczas uroczystej Mszy św. dokonał poświęcenia nowego marmurowego ołtarza. Zamontowano również marmurową ambonkę i kropielnicę, a na ścianie prezbiterium został zamontowany marmurowy krzyż.
Św. Józef Maria Escriva –
patron Kościoła filialnego w Morzycy.